Cami Dekorasyonu Zor Bir İş Midir ?

Anasayfa / Blog / Cami Dekorasyonu Zor Bir İş Midir ?

Cami Dekorasyonu Zor Bir İş Midir?


Cami Dekorasyonları

            Toplumların ibadethanelerinde, kültürel ve dini vecibeleri uygun yapabilmeleri bu mekanların huzurlu ve rahat bir ortam olabilmesi uygun bir dekorasyona bağlıdır. Camiler de Müslümanların kapalı ibadethaneleridir. Geniş, ferah, akustik olmasına dikkat edilerek düzenlene gelmiştir. Avrupai tarzdan etkilenerek oluşturulan birçok iç dekorasyon farklılıkları, teknolojinin gelişimiyle de dış yapısında değişiklikler gözlenmektedir.
            
            Bir caminin içerisinde zeminlerden tutunda avizesine kadar pencereleri ve imamın namaz kılıp bir takım vecibelerini yerine getireceği minber, kürsü olsun yeniliklerle gösterişli, ilgi çekici ve kibar bir görüntüsünün olmasına dikkat edilmektedir. Kaba inşaatı bitmeden iç düzenlemeye gidilemeyeceği de bir gerçektir. Yalnız genellikle oval yapılardan oluşan camilerin yapımı, inşaatı bittikten sonra iç süslemeleri sırasında hattatların mükemmel işçiliğini beklemektedir. Nakkaş ve hat ustaları bu işlemi yaparlarken çıkılması zor ve yerden en çok on metreye kadar yukarılara iskele üstüne çıkarak yeteneklerini sergilemektedir. Bu işçiler dernekler vasıtasıyla bulunmakta, çıraklıktan yetiştirilmektedir. 

            Cami dekorasyonunun zor bir iş olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bahsi geçen hattat ustaları esnek bir yapıda olmalı adeta akrobatik hareketlerle işlerini icra etmektedirler. Bu süreçte iş kazaları da yaşanmakta bazıları hayatını kaybederken, bazıları sakatlanmaktadır. Güvencesiz çalışmak zorunda kalanların ise ailelerinin boyunları bükülmektedir. Yine de işlerinden vazgeçmeyerek camilerin süslemelerine devam edip sorunları arka plana atanlar vardır.

            Dernek başkanları gereksiz arzularla işçileri oradan oraya sürüklerken, bazıları maddi desteğe ihtiyaç duyarak, halktan yardım talep ediyorlar. Sektörel açıdan destek görülmeyince de bir takım sorunlar yaşanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı cami yapımı konusunda destek sunmamakta işleri dernekler, vakıflara ve bir takım gönüllülere bırakmaktadır.

            Caminin iç dekorasyonunda kullanan malzemelerin kalitesi önemlidir. Eğer doğal olmayan malzeme ile üretilmiş bir halı kullanılırsa, kısa sürede yıpranır, pamuklaşır. Bu sorunda ibadethane sakinleri için rahatsız edici olacaktır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top