Bir M3 Beton Kaç Tondur?

Anasayfa / Blog / Bir M3 Beton Kaç Tondur?

Bir M3 Beton Kaç Tondur?


            İnşaat mühendisleri tarafından yapılan statik hesaplarda en çok sorulan ve kullanılan bilgilerden biridir. Bina yük değerinin pratik olarak hesaplanması için demir ağırlığıyla birlikte beton ağırlığının da hesaplanması gerekir. Bilindiği üzere yapılarda kullanılan hazır betonlar santrallerden metreküp hesabı sipariş edilir ve metreküp bazında proje hesapları yapılır. Hazır beton santrallerinin beton teslim fişlerinde belirtilen hazır betonun birimi m3' dür. 

Metreküp Tona Nasıl Çevrilir?

            Fizik yasalarına göre her maddenin bir ağırlığı vardır. Ağırlığa göre de hacmi vardır. Ağırlığın hacme oranına yoğunluk denir. Yoğunluk her maddeye göre değişkenlik gösterir. Yoğunluğu maddenin cinsi, homojen ya da heterojen karışım olması belirler. Karışımların yoğunluk hesapları yapılırken, içerikteki her bir maddenin yoğunluğu hesaba dahil edilir. Yoğunluk değeri maddenin ya da karışımın hacim ağırlık oranına göre hesaplanır. Eğer bir maddenin ya da karışımın hacim miktarı bilinip ağırlığı hesaplamak isteniyorsa, yoğunluğun bilinmesi gerekir.

            Pratikte yoğunluk değeri hacim ile çarpılarak ağırlık değeri hesaplanır. Bir metreküp hacminde betonağırlığının ton olarak hesaplanabilmesi için yoğunluk değerinin bilinmesi gerekir. Yoğunluk değeri bir metreküp ile çarpılarak tonolarak değer hesaplanır.

Beton Ağırlığı Neye Göre Belirlenir?

            Bir m3 betonun ağırlığı, içerisindeki agrega miktarına doğrudan bağlıdır. Çimento agrega oranı betonun ağırlığını belirler. Pratik hesaplamalar için agrega miktarını ortalama değer alarak işlemler devam ettirilebilir. Ancak bu hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken konu; betonun yaş ya da kuru olarak hesaplanmasıdır. 

Hesaplamalarda Kullanıla Tablo:

Kuru Beton Yoğunluk Değeri                                    2,4 gr/cm3
Yaş Beton Yoğunluk Değeri                                      2,5 gr/cm3

Bir Metreküp Beton Kaç Tondur?

Pratik hesaplar için;

Kuru beton hesabında bir m3 beton 2.400 kg yani 2.4 tona denk gelir.
Yaş beton hesaplarında bir m3 beton 2.500 kg yani 2.5 ton eder.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top