İnşaat Perde İzolasyonları

Anasayfa / Blog / İnşaat Perde İzolasyonları

İnşaat Perde İzolasyonları


            Perde inşaatın taşıyıcı sisteminin bir parçasıdır. Yapının çevresinden gelebilecek etkilere karşı koruyan inşaat elemanıdır. Toprak altında bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı kar, yağmur, yeraltı suyu ve nem gibi etkenlere karşı dirençsizdir. Betonun özelliklerinden biri olan geçirimlilik nedeniyle, beton suyu emer ve katlara taşır. Taşınan su nedeniyle yalıtım zarar görür, aynı zamanda donatıları korozyona uğratarak perdenin taşıyıcılığı da azaltır. bu nedenden ötürü sonradan yapılan yalıtımların maliyeti yüksek olacağından perdeye izolasyon uygulanır.

İzolasyonların Amacı ve Çeşitleri

            İzolasyonlar; ile su ve nem içeri almak için koruyucu bir katman oluşturur. Bu koruyucu katman, perdenin su ile buluşabilecek noktalarına yapılır. Uygulamadan önce perdeye şunları yapmalıdır. Perdedeki bozuklukları harç ile düzeltilince astar sürülür ve izolasyon için hazır hale gelir. İzolasyon çeşitleri ise çoğu bitümlü malzemelerdir ve bu çeşitlerse şunlardır; bitüm + toz (kompenantlı) ve membrandır.  Membranda kendi için çeşitleri vardır. Bunlar bitümlü, PVC (bohçalama), FBO’dur.

İzolasyon Çeşitlerinin Uygulanması

Çift Kompenantlı Uygulaması

            Perdenin yüzeyi önceden temizlenir. Sıvı bir malzeme olduğu için fırça ile yüzeyi uygulanır ve kurumaya bırakılır. Çift kat sürülecek ise ilk katın kuruması beklenir.

Bitümlü Membran Uygulaması

            Perde yüzeyi temiz ve düzgün ise ilk kat için membran ısı yardımıyla perdeye yapıştırılır. İkinci kat için membran boşlukları üst üste gelmemesi için şaşırtmalı bir şekilde yapıştırılır. Membranın zarar görmemesi için ısı yalıtım köpükleri ya da duvar örülmelidir.

PVC (bohçalama) Membran Uygulaması

            Perdedeki derzler kapatılmış ve temizlendikten sonra perde üzerine geotekstil keçe konularak sarım halindeki membranı üzerine açılır. Membranın keçe olmadığı kısıma ısıyla birbirine bohçalanarak perde üzerine monte edilir.

FPO Membran Uygulaması

            Perdenin tek yüzeyi üzerine yapılan membran uygulamasıdır. OSB ve tuğla üzerine yapılır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top