Yalıtım Yapmanın Avantajları

Anasayfa / Blog / Yalıtım Yapmanın Avantajları

Yalıtım Yapmanın Avantajları


Isı Yalıtımı Nedir? Avantajları Nelerdir?

            Artık binalar için yapılması zorunlu hale gelen ısı yalıtımı binalar için birçok avantaj sağlamaktadır. Eski binaların 2019 yılına kadar ısı yalıtımını yaptırması zorunludur. Yeni binalarda ise yapım aşamasında ısı yalıtımının yapılması zorunludur. Aksi takdirde binalar için performans yönetmenliğine göre Enerji Kimlik Belgesi verilmemektedir. Bu belgeyi alamayan binaların kullanılmasına izin verilmez. Bu nedenle ısı yalıtımı konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki, ısı yalıtımı neden önemlidir?

            Isı yalıtımı işleminin en büyük faydası enerji tasarrufunun sağlanmasıdır. Evlerin ısıtılması ya da serinletilmesi için kullanılan enerjinin çok büyük bir kısmı boşa gitmektedir. Boşa giden bu enerji için ödeme yapılmaya da devam etmektedir. Isı yalıtımı ise boşa giden bu enerjiyi içerde tutmaktadır. Bu da boş yere giden enerjiye para ödenmesinin önüne geçmektedir. Isı yalıtımı sayesinde % 50 oranında ısı ve enerji tasarrufu sağlanır. Kış aylarında soğuk havanın ev içerisine girmesini, yaz aylarında ise sıcak havanın içeri girmesini ısı yalıtımı engellemektedir.
Isı yalıtımı yapılan yapıların tamamında Enerji Kimlik Belgesinin alınması zorunludur.

Su Yalıtımı Nedir? Neden Gereklidir?

            Binaların uzun bir süre konforlu ve dayanıklı kalması için; binaların içi, dışı, temeli ve çatısının su almaması için su yalıtımı işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Binaların ömürlerini etkileyen en önemli tehlikelerin başında su gelir. Binaların içerisine sızan sular; yapıların hem gövde hem de taşıyıcı kısımlarında yer alan donatıların korozyona uğrayarak yük taşıma kapasitesinin azalmasına neden olur.

            Binaların ana taşıma sistemlerinin tamamında bozulmalara yol açan su nedeni ile ufak bir yer hareketinde ya da depremde binalarda çatlak ile kırıklar meydana gelmektedir. Ayrıca binaların su alması insan sağlığına da zarar vermektedir. Küf, çiçeklenme, mantar, kararma gibi sorunlar meydana gelir.

            Isı yalıtımı gibi su yalıtımı kanunen zorunlu hale gelmiş ve yönetmelik yayınlanmıştır. Kar, yağmur, çiğ, bina içi sular ve yer altı suları nedeni ile binalar suya maruz kalır. Buna bağlı olarak binaların yaşam konforu ortadan kalkar. Bu nedenle su yalıtımı çok önemlidir.

            Su yalıtımı ile binalarda suyun yarattığı hasar ortadan kalkar. Özellikle de deprem nedeni ile can ve mal güvenliğinin tehlikeli olduğu alanlarda su yalıtımı bu tehlikeyi ortadan kaldırır. Su yalıtımı sayesinde yapıların korunması sağlanır. Bu da binalarda konforlu bir şekilde yaşamayı sağlar. Ekonomiye de katkı sağlayan su yalıtımı ile yapıların uzun ömürlü olması sağlanır. Bu nedenle su yalıtımı konusuna önem verilmesi gerekmektedir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top