Yalıtım, Yalıtım Nedir, Yalıtım Neden Gereklidir?

Anasayfa / Blog / Yalıtım, Yalıtım Nedir, Yalıtım Neden Gereklidir?

Yalıtım Ne Demektir?

            Yapıların iç ve dış etkenlerden korunmasını sağlayan yalıtım, yapılara su ve ısı geçişini denetim altına alarak düzenlemektedir. Sağlıklı bir yaşamın garantisi olarak da görülebilmektedir. Eski zamanlarda insanların binalardan beklentileri yalnızca barınmak ve dış etkenlerden korunmaktı. Ancak günümüzde binalardan beklenenler bunlar ile sınırlı değildir.

            Çağdaş insanlar oturmuş oldukları binalarda ya da çalışmış oldukları ofislerde konforlu ve sağlıklı bir ortam olmasını isterler. Bu da yalıtım ile mümkün olmaktadır. Yalıtım sayesinde binanın ömrü uzarken çevrenin korunmasına da katkı sağlanmaktadır. Yalıtımlı binalarda kullanılan enerjinin yalıtımsız binalara göre % 30 ile % 50 arasında daha az olduğu belirlenmiştir. Bu durum hem ülke ekonomisine hem de bireysel olarak katkı sağlar.

            Enerji Verimliliği Kanununa göre ısı yalıtımı zorunlu hale getirilmiştir. 2011 yılında yürürlüğe girmiş olan binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre Enerji Kimlik Belgesi’nin yeni yapılan binalarda yapım aşaması sırasında, eski binalarda ise 2019 yılına kadar alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu belgenin alınabilmesi için ise ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir.

Isı ve Su Yalıtımı Nedir? Neden Gereklidir?

            Hem ısı yalıtımı hem de su yalıtımı binalarda çok önemli bir yere sahiptir. Örneğin su yalıtımı yapılmayan binalarda temelden gelmekte olan su nedeni ile binalar korozyona uğramaktadır. Bu durum ise yapıların direncini azaltır ve olası bir depremde yıkılma riskini artırır.

            Yapıların uzun ömürlü olmasını sağlayan su yalıtımı; konforlu, sağlıklı ve güvenilir bir ortamın sağlanabilmesi için su ya da nemin yapıların bir kısmına zarar vermesini önleyebilmek amacı ile yapılmaktadır. Su yalıtımı sayesinde binalar korunur ve deprem tehdidi nedeni ile can ve mal güvenliği sağlanmış olur.

            Binalar kış mevsiminde soğur ve yazın ısınır. Kış mevsiminde doğalgaz ve kömür gibi yakıtlar kullanılır ve evin ısınması sağlanır. Yaz mevsiminde ise klimalar aracılığı ile ev soğutulmaya çalışılır. Isı yalıtımı sayesinde kış aylarında ısınmak, yaz aylarında ise serinlemek için harcanan enerji azaltılmaktadır. Bu sayede daha rahat ortamlarda yaşanır ve binaların dış cephesinden ısı geçişi azaltılır.

            Yönetmeliklere göre yapılması zorunlu hale getirilen ısı yalıtımı sayesinde ısınmak ve serinlemek amacı ile kullanılan enerji harcamalarından % 50’ye yakın tasarruf edilir. Dengeli oda sıcaklıkları sayesinde konforlu ve sağlıklı mekânlara kavuşulur. Evlerde siyah leke, küflenme ve mantar gibi oluşumlara neden olan yoğunlaşma da ısı yalıtımı ile önlenmiş olur. Atık gazları da azaltan ısı yalıtımı çevrenin korunmasına yardımcı olur.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top