İnşaatların Bütçe İçindeki Payı Nedir ?

Anasayfa / Blog / İnşaatların Bütçe İçindeki Payı Nedir ?

İnşaatların Bütçe İçindeki Payı Nedir?


            İnşaat sektörü, hızla büyüyen ve gelişmekte olan sektörlerin başında gelmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi, gelişmenin ana sebeplerinden biri olarakinşaatsektörü görülmektedir.

            İNŞAATLARIN EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK
            İnşaat sektörü, kendisine bağlı olan yaklaşık 200 civarı alt sektörleri de geliştirmekte ve etkilemektedir. Bu sektör ekonomilerin gelişmesinde faydalı olan lokomotiflerden biridir. Kendisine bağlı olan, çelik-demir, çimento, mermer, boya ve plastik, ahşap, seramik, tuğla, cam, alüminyum, mobilya gibi birçok sektöründe gelişmesini sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin çoğu bu sektör için bütçelerinde büyük bir pay ayırıp, yatırımlar yapmakta ve bu sayede ekonomilerini geliştirmektedir. İnşaat sektörü, ayrıca yaratmış olduğu istihdam sayısı ile işsizliği oldukça düşürmektedir.

            TÜRKİYE' DE İNŞAATLARIN BÜTÇEDE Kİ PAYI
            Ülkemizde, inşaat sektörü genelde ulusal sermaye ile yapılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde yaşanan olaylar, belirsizlikler ve dalgalanmalar, inşaat sektörüne yapılacak yatırımların ertelenmesine neden olmuştur. Bu durum inşaat sektörüne bağlı, diğer dalların da etkilenmesine sebep oldu.
            Ülkemizde ve Dünya genelin de inşaat sektörüne çok büyük harcamalar yapılırken, yaşanan küresel kriz ile bu alana yapılacak yatırımlar ertelenmiş, harcamalar kısıtlanmıştır. Küresel krize bağlı olarak, bu sektöre olan talep azalmaya başlamış, talep görmeyen inşaat malzeme fiyatlarında düşüşler görülmüştür. Çok uzun yıllardan sonra inşaat malzemeleri sektöründe, küresel anlamda gerilemeler görülmüştür.
            Ülkemizde ise bu dönemde inşaat sektöründe, büyüme yavaşlamış ve azalmıştır. İnşaatların ve inşaat sektörünün milli gelire katkısı da çok büyüktür. Türkiye'de inşaat sektörüne çok büyük bütçeler ayrılmakta ve harcamalar yapılmaktadır. Ülkemizde oldukça gelişme gösteren inşaat sektörü, kısa zamanda toparlanarak gelişimine ve büyümesine devam etmektedir. İnşaat malzemeleri ihracatı yaparak ülke ekonomisine büyük getiriler yapılmaktadır. Ayrıca Türk müteahhitler, ülkemizde yaptıkları projeler ile dikkat çekmeyi başarmış ve birçok ülkede büyük projelere imza atmaktadırlar.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0276) 223 62 64

SARAÇ YAPI © 2017. Tüm Hakları Saklıdır.
Top